Eldiven Tipleri

Nitril, Vinil, Lateks

Eldiven Türleri – Nitril, Kloronit, Lateks, Vinil, Butil Kauçuk ve Neopren

Tehlikeli maddelerle temasa karşı koruma, herkesin sağlığı ve güvenliği için önemlidir. Çalışma alanlarında genellikle cilde zarar verebilecek ve / veya alerjik reaksiyonlara neden olabilecek birçok kimyasal madde, madde veya malzeme bulunur. Aslında, bazı toksik kimyasallar deri yoluyla ve kan dolaşımına yavaşça emilebilir. Sürtünme veya aşırı ısı nedeniyle cilt hasar görebilir, tahriş olabilir ve hatta kırılabilir. Biyolojik çalışmada cilt kontaminasyonu enfeksiyona yol açabilir.

Çeşitli gereksinimlere göre, birçok farklı eldiven türü vardır. Eldivenler hakkında biraz daha fazla şey öğrendikten sonra hangi eldivenin sizi en iyi koruyacağını anlayabileceksiniz.

Yapılan çok çeşitli işler göz önüne alındığında, tek bir eldivenin herkesin ihtiyaçlarını karşılayamayacağını unutmamak önemlidir. Eldivenler, işlenen malzemelere ve yapılan işin türüne göre seçilmelidir.

Piyasada pek çok eldiven türü olduğu düşünüldüğünde, uygulamanız için hangi tip eldivenin en uygun olduğu konusunda kafa karıştırıcı olabilir.

Tek Kullanımlık Eldivenler veya Yeniden Kullanılabilir Eldivenler
Tek kullanımlık eldivenler, kullanıcının ellerini potansiyel tehlikelerden korur. Tek kullanımlık eldivenler, kullanıcının dokunma hassasiyetini ve el becerisini iyi korumasına izin verir, ancak daha düşük kimyasal dirence sahiptir. Kimyasallarla kasıtlı temastan ziyade tesadüfi temasa karşı koruma sağlamak üzere tasarlanmıştır ve herhangi bir sıçramadan sonra değiştirilmelidirler. Yalnızca tek kullanımlık olarak tasarlanmıştır ve asla tekrar kullanılmamalıdır.

Tek kullanımlık eldivenler bazı agresif veya son derece tehlikeli kimyasallarla çalışmak için uygun değildir. Takıldıklarında kolayca yırtılabilecekleri veya delebilecekleri için fiziksel tehlikelere karşı çok az yararlı koruma sağlarlar.

Yeniden kullanılabilir eldivenler 457 – 711 mikron kalınlık olarak tanımlanır. Tek kullanımlık malzemelere göre aşınma ve diğer fiziksel tehlikelere karşı daha fazla koruma sağlarlar ve kullanım sırasında yırtılma olasılıkları daha düşüktür. Tek kullanımlıklara göre daha güçlü kimyasal direnç sunabilirler, ancak bu eldivene ve kalitesine bağlıdır. Yeniden kullanılabilir eldivenler genellikle tek kullanımlıklara göre daha az esnektir, el becerisine ve dokunma hassasiyetine müdahale etme olasılıkları daha yüksektir. Yeniden kullanılabilir eldivenlerin ömürlerini uzatmak için iyi bakılması gerekir.

Eldivenleri bir sonraki takarken kazara cilt kontaminasyonunu önlemek için, tekrar kullanılabilir eldivenlerin kullanımdan sonra yıkanması ve kurutulması gerekir. Bu özellikle, iş eldiven materyaline nüfuz edebilecek kimyasalların daldırılması veya taşınmasını içeriyorsa önemlidir. Sık tekrar kullanılıyorsa, eldivenler periyodik olarak ters çevrilmeli ve iç yüzey yıkanıp durulanmalıdır. Yeniden kullanılabilir eldivenler sonsuza kadar dayanmaz ve her kullanımdan önce renk bozulması, bükülme noktalarında çatlama veya hasar açısından incelenmelidir ve bulunursa atılmalıdır. İç kısım kirlenirse atılmalıdırlar.

Tesadüfi Temas ve Kasıtlı Temas
Tesadüfi temas, tehlikeli malzeme ile amaçlanan doğrudan temasın olmadığı görevleri ifade eder. Maruz kalma, yalnızca kazara sıçrama veya dökülme yoluyla meydana gelecektir. Tek kullanımlık eldivenlerin çoğu, tesadüfi temasa karşı yeterli koruma sağlayabilir. Bununla birlikte, kimyasal tehlikelere karşı koruma sağlamak için tek kullanımlık eldivenler kullanıldığında, şüpheli bir sıçrama veya dökülme meydana geldiğinde, bunların hemen atılması ve yeni bir çiftin giyilmesi çok önemlidir.

Nitril Eldiven

-Çok çeşitli uygulamalar için uygun, çok yönlü en iyi eldivendir.
-Çözücüler, yağlar, gresler, hidrokarbonlar ve bazı asitler ve bazlar için iyidir.
-Yüksek delinme direnci, yüksek kimyasal direnç.(Doğrudan kimyasal maruz bırakılmamalıdır.)
-Hasar gördüğünde veya tehlikeye girdiğinde kolayca gösterir.
-Biyolojik tehlikeler için iyidir.
-Şunlardan kaçının: ketonlarla, oksitleyici asitlerle ve nitrojen içeren organik bileşiklerle kasıtlı temastan kaçının.
-Nitril, kimyasallara karşı kaza sonucu sıçrama koruması için en iyi seçimdir.

Lateks Eldiven

-Biyolojik tehlike koruması için iyidir (enfeksiyon riskleri).
-İnorganik kimyasallar için iyidir.
-Organik çözücüler için zayıf.
-Şunlardan kaçının: yağlar, gres ve hidrokarbon türevleri.
-Delinme deliklerini tespit etmek zor.
-Lateks alerjilerine neden olabilir veya tetikleyebilir.
-Yüksek dermatit potansiyeli.
-Son derece esnek ve hünerli.

Vinil Eldiven

-Çoklu olumsuz çevre sorunları.
-Üretim süreci toksik kimyasallar oluşturur.
-Biyolojik olarak bozunmaz.
-Düzgün bir şekilde atılmazsa kimyasallar çevreye sızabilir.
-Eldiven içindeki plastikleştiriciler çözücüleri kirletebilir.
-Fiyat olarak daha uygundur.

0

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sepet

loader